Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika

Klasa 5 (nauczycielka p. Monika Tyrakowska-Brózda) Polskiej Macierzy Szkolnej w Los Angeles wzięła udział w projekcie pt.:”Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika”.

Celem projektu było zapoznanie uczniów z polskim astronomem, poszerzenie słownictwa, rozwinięcie sprawności językowych oraz twórczego myślenia, wzbudzenie zainteresowania nauką, podróżami, a także odkrywanie własnych talentów.

Lekcja rozpoczęła się od postawienia pytań: Co według was oznacza słowo talent i jaki ty masz talent? Uczniowie na kolorowych paskach pisali odpowiedzi i tworzyli łańcuch  talentów. Następnie cała klasa przyjrzała się obrazowi Jana Matejki, przedstawiający M.Kopernika w trakcie obserwacji nieba we Fromborku. Nauczycielka przeczytała uczniom opowiadanie edukacyjne o bohaterze lekcji, po czym uczniowie na głos czytali krótki komiks. W kolejnej części lekcji wypełniali karty pracy, pogłębiając wiedzę o M.Koperniku, Układzie Słonecznym oraz doskonaląc gramatykę. Klasa stworzyła wspólnie historię, dodając do każdego zdania  następne zdanie (Jestem astronomem. Jestem astronomem i w swojej pracowni mam globus. Ten globus kosztował 30$ i jest różowy. Mam też teleskop itd.). W trakcie zajęć nauczycielka zadawała pytania o Układ Słoneczny i za każdą prawidłową odpowiedź uczeń uzyskiwał kartę. Po zebraniu kart każdy mógł ułożyć swój Układ Słoneczny. Klasa odbyła również wirtualną podróż po Toruniu i Muzeum Piernika w Toruniu. Na koniec lekcji wszyscy odgadli, co znajduję się w magicznej puszce i nastąpiła degustacja toruńskich pierników. Uczniowie wykazali się bardzo dużym zainteresowaniem na lekcji oraz kreatywnością.